Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementer

Kommende arrangementer

Afholdte arrangementer

fre 15 jun
10:00-12:00 | 1534-125, Aud. F, Institut for Matematik, Nu Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Kasper Tolborg (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Electron Density Studies of Functional Inorganic Materials
tor 14 jun
13:15-15:30 | 1593-012, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Henrik Lyder Andersen (vejleder: Mogens Christensen)
X-ray and neutron powder diffraction studies of advanced functional materials – Synthesis, structure and properties
ons 13 jun
09:45-17:45 | The AIAS Auditorium, Building 1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus C
AIAS Workshop: Nanomat@AU
Forefront methodologies and advances in nanomaterials characterization
ons 13 jun
09:45-17:45 | Aarhus Universitet, The AIAS Auditorium, Building 1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus C
AIAS Workshop: Nanomat@AU
Forefront methodologies and advances in nanomaterials characterization
tir 12 jun
13:15-15:00 | 1523-318, Institut for Fysik og Astronomi, Nu Munkegade 120
Kvalifikationseksamen: Nikolaj Roth (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Direct-Space Analysis of Structural and Magnetic Disorder in Crystals
tir 12 jun
13:00-15:00 | 1514-213, Aud I, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Sven Kähler (vejleder: Jeppe Olsen)
Efficient Dynamic Correlation Methods For Compact Non-Orthogonal Multi-Reference Spaces Via Biorthonormal Orbitals Expansions
tir 12 jun
10:15-12:00 | 1523-318, Institut for Fysik og Astronomi, Nu Munkegade 120
Kvalifikationseksamen: Nils Lau Nyborg Broge (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Solvothermal Synthesis and Characterization of Functional Nanomaterials
man 11 jun
14:15-16:00 | 1523-318, Institut for Fysik og Astronomi, Nu Munkegade 120
Kvalifikationseksamen: Christian Zeuthen (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Synthesis and Characterization of Low Thermal Conductivity Thermoelectric Materials
man 11 jun
13:00-15:00 | 1590-213, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Malene Selch Sønnichsen (vejleder: Frans Mulder)
Development of an NMR based platform for screening pocket specific interactions with human serum albumin
man 11 jun
09:00-12:00 | 1514-213, Aud I, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Lirong Song (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Synthesis and Optimization of Low-Cost Bulk and Thin-Film Thermoelectrics
fre 08 jun
12:15-14:15 | 1531-215, Aud. D2, Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Kaja Løvschall (vejleder: Alexander Zelikin)
Design and Synthesis of Artificial Signal Transducers
man 04 jun
10:30-11:00 | Aarhus Universitet, Room 5250-2.28, Department of Engineering, Hangøvej 2, 8200 Aarhus N
Talk: Towards practical solar-energy conversion: Practical applications of photoelectrochemical cells
Dowon Bae, Materials for Energy Conversion and Storage, Delft University of Technology, Netherlands (Host: Anders Bentien)
tor 31 maj
09:00-15:00 | Aarhus Universitet, iNANO Auditorium, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Open Science Festival
iNANO Auditorium | 9:00-15:00, 31 May
tir 29 maj
14:15-15:00 | Aarhus Universitet, AUD VI, Dept. of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialized iNANO Lecture: Ice-binding proteins: roles, recent evolution, and mechanism of action
Speaker: Professor Peter L. Davies, Queen’s University, Kingston, Ontario Canada. (Host: Associate professor Tobias Weidner, Department of Chemistry, Aarhus University)
fre 18 maj
10:15-11:00 | Aarhus Universitet, iNANO AUD (1593-012), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Distinguished iNANO Lecture: Integrating Risk-Based Thinking for Project Performance Improvement
Speaker: Dr. Ronald Dyer, Lecturer – Project Management (Risk) University of Liverpool, Management School Liverpool, UK. (Host: Rajiv Vaid Basaiawmoit, Head of SciTech Innovation and Entrepreneurship, Aarhus University)

Viser resultater 121 til 135 ud af 194

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste