Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementer

Kommende arrangementer

Afholdte arrangementer

fre 18 maj
09:15-10:00 | Aarhus Universitet, iNANO meeting room 1590-213, Gustv Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Specialized iNANO Lecture: Engineered Microenvironments for Determining Epidermal Responses to Niche Factors at Single Cell Resolution
Speaker: Louis Blaise, PhD Student Kings College London UK (Host: Professor Duncan Sutherland, Interdisciplinary Nanoscience Center, Aarhus University)
tor 17 maj
14:00-15:00 | Aarhus Universitet, Mogens Zieler stuen, Fredrik Nielsens Vej 2-4, 8000 Aarhus C
Gæsteforelæsning med Professor Klemens Kappel, Institut for Medier, Erkendelse og Formidling, Købehavns Universitet
Vidensformidling og vidensskepsis - en etisk og demokratisk udfordring?
ons 09 maj
13:15-15:00 | Aarhus Universitet, Ny Munkegade 116, Aud. D1 (1531-113), 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Maximilien Ambroise (Vejleder: Frank Jensen)
Titel: Optimizing Basis Sets for Computational Core Level Spectroscopy
fre 04 maj
10:15-11:00 | Aarhus Universitet, iNANO Auditorium (1593-012), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Specialized iNANO lecture: Advancing live cell microscopy with microfluidics-based development of new fluorescent probes
Speaker: Ralph Jimenez, JILA and Department of Chemistry & Biochemistry, University of Colorado, Boulder, Colorado, USA
tor 03 maj
12:00-13:30 | Aarhus Universitet, iNano, Gustav Wieds Vej 14, Building 1593, room 012, 8000 Aarhus C
An introduction to the world of Venture Capital: What it is and why it matters to you
Lecture with Robert Neivert from 500 Startups
tor 03 maj
09:00-13:30 | Sandbjerg Gods, Sønderborg
Neutron and Synchrotron Sample Environment Workshop
Vært: Mogens Christensen
ons 02 maj
12:00-18:00 | Sandbjerg Gods, Sønderborg
Neutron and Synchrotron Sample Environment Workshop
Vært: Mogens Christensen
tir 01 maj
15:30-17:00 | Aarhus Universitet, Auditorium 3, Tåsingegade, Building 1441/113, 8000 Aarhus C
INVITATION, Information meeting:
Applying for a Center of Excellence to the Danish National Research Foundation (Danmarks Grundforskningsfond)
man 30 apr
10:00-12:00 | 1523-318, Auditorium, Department of Physics and Astronomy, Ny Munkegade 120, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Martin Roelsgaard (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Watching thin films grow by total scattering
tir 24 apr
10:15-11:00 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I (1514-213), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Lecture by: Morten Jørgensen, Lundbeck (Host: Alexander Zelikin)
Title: Synthesis in Medicinal Chemistry
tor 19 apr
15:15-16:15 | Aud I, 1514-213, Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Lecture by: Todd Marder, Julius-Maximilian University, Würzburg, Germany
Title: Transition Metal Catalyzed Borylation of C-H and C-X Bonds: Synthesis of Aryl and Alkyl Boronates
man 16 apr
15:15-16:00 | Aarhus Universitet, iNANO AUD (1593-012), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Specialized iNANO Lecture: Organic Photoredox Catalysis with Carbon Nitride 2.0. A “Dynamic Duo” of Potassium Poly(heptazine imide) and Elemental Sulfur
Dr. Aleksandr Savateev, Max Planck Institute of Colloids and Interfaces, Potsdam, Germany
fre 13 apr
13:00-15:30 | 1514-213, Aud I, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Mads Mørk Jensen (vejleder: Marianne Glasius)
Characterization of lignin and products from conversion of lignocellulose by hydrothermal liquefaction and other biorefinery technologies
fre 13 apr
10:15-12:15 | 1531-113, Aud D1, Department of Mathematics, Ny Munkegade 116, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Mathias Salomon Hvid (vejleder: Nina Lock)
Structural Investigations and photocatalytic application of 2D thiostannates
fre 13 apr
10:15-11:15 | Department of Engineering, Hangøvej 2, in room 235
Seminar on bioenergy research and advanced lignin characterization
Host: Marianne Glasius

Viser resultater 136 til 150 ud af 194

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste