Arrangementer

Kommende arrangementer

tor 21 jun
13:00-16:00 | 1514-213, Aud I, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Jiawei Zhang (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Designing High-Performance Layered Thermoelectric Materials
fre 22 jun
13:00-15:00 | 1510-213, Aud. VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Camilla Hjort Kronbo (vejleder: Martin Bremholm)
High pressure, high temperature, synthesis and diamond anvil cell studies of perovskites
man 25 jun
13:00-15:00 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. VI (1510-213), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Helene Bagge Rasmussen (Vejleder: Marianne Glasius)
Titel: Analysis of products from Hydrothermal treatment of Enzymatic Hydrolysis Lignin.
tir 26 jun
13:00-15:00 | 1513-435, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Niels Kristian Madsen (vejleder: Ove Christiansen)
Time-dependent and time independent vibrational-structure theory for large molecules
ons 27 jun
10:15-12:15 | 1590-213, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Thorbjørn Birger Nielsen (vejleder: Kurt Gothelf)
DNA-protein nanostructures enabled by selective protein labelling strategies
ons 27 jun
13:15-15:15 | 1514-213, Aud. I, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Alexander Frederik Sandahl (vejleder: Kurt Gothelf)
Synthesis of small cyclic oligonucleotides
tor 28 jun
10:30-12:30 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. VI (1510-213), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Pia Johansson Nielsen (Vejleder Christian Lindholst, Inst. for Retsmedicin og Marianne Glasius, Kemi)
Titel: Method development and analysis of liquid androgenic anabolic steriods
tor 28 jun
11:30-12:15 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I (1514-213), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Lecture: Professor Christian A. Olsen, University of Copenhagen (Host: Thomas Poulsen)
Title: Chemical Tools for Investigating Histone Deacetylase (HDAC) Enzymes
tor 28 jun
13:00-15:00 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. VI (1510-213), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Fabian Ravn Lund Saaek (Vejleder: Marianne Glasius)
Titel: Development of an improved extraction and analysis method for the aqeous product of hydrothermal liquefaction of lignin.
tor 28 jun
13:15-15:00 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I (1514-213), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Freja Manø Busk Karlsen (Vejleder: Thomas Poulsen)
Titel: “Biosynthesis of the APD functionality in rakicidin A”
tor 28 jun
13:30-15:00 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. IV (1514-116), Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Johan Guldbrand Karstoft (Vejleder: Merete Bilde)
Titel: Candle emissions: Methods for characterization
fre 29 jun
10:15-11:00 | Aud I (1514-213), Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
iMAT Lecture: Towards the energy transition: how to turn carbon dioxide and water to carbon-neutral synthetic fuels
Dr. Teresa Andreu, Advanced Materials for Energy Area, Catalonia Institute for Energy Research (IREC) (Host: Anders Bentien)
fre 29 jun
13:15-15:15 | Aud F (1534-125), Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Jacob Ginnerup Andreasen (vejleder: Torben R. Jensen)
Methylamine Metal Borohydrides - Characterisation and Synthesis
fre 06 jul
13:00-15:00 | 1593-012, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Anne Katrine Ravn (vejleder: Troels Skrydstrup)
Fundamental studies for the construction of carbon dioxide derived C-C bonds
tor 23 aug
10:00-20:00 | Odense, University of Southern Denmark
The Danish Chemical Society Annual Meeting 2018
23th of August 2018, Odense, University of Southern Denmark

Viser resultater 1 til 15 ud af 17

1 2 Næste

Afholdte arrangementer

ons 20 jun
13:15-15:15 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I (1514-213), Langdelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Jaokim Bøgelund Jakobsen (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Titel: Enantioselective Synthesis of Biologically Active Dihydrohomobarrelenones
ons 20 jun
10:15-12:15 | Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I (1514-213), Langdelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Nicolaj Inunnguaq Jessen (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Titel: Asymmetric Aminocatalysis: The First Catalytic [10+4] Cycloaddition
tir 19 jun
11:15-12:00 | iNANO House, Building 1593, Room 218, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
iMAT Talk: Understanding the properties of extraction and re-injection of carbon into chalk formations using X-ray imaging
Henning Osholm Sørensen, NanoGeoScience, Nano-Science Center, Department of Chemistry, University of Copenhagen (Host: Henrik Birkedal)
fre 15 jun
13:15-15:15 | 1534-125, Aud. F, Institut for Matematik, Nu Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Emil Damgaard-Møller (vejleder: Jacob Overgaard)
An Investigation of the Properties in Single Molecule Magnets
fre 15 jun
13:15-15:15 | 1532-116, AUd G1, Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Rasmus Nørbøge Ottosen (vejleder: Thomas Bjørnskov Poulsen)
Synthetic Studies towards a Novel MT-21 Library
fre 15 jun
10:15-12:15 | 1532-116, AUd G1, Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Christine Nøhr Pedersen (vejleder: Thomas Bjørnskov Poulsen)
A semi-synthetic route towards nonthmicin analogs
fre 15 jun
10:00-12:00 | 1534-125, Aud. F, Institut for Matematik, Nu Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Kasper Tolborg (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Electron Density Studies of Functional Inorganic Materials
tor 14 jun
13:15-15:30 | 1593-012, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Henrik Lyder Andersen (vejleder: Mogens Christensen)
X-ray and neutron powder diffraction studies of advanced functional materials – Synthesis, structure and properties
ons 13 jun
09:45-17:45 | The AIAS Auditorium, Building 1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus C
AIAS Workshop: Nanomat@AU
Forefront methodologies and advances in nanomaterials characterization
ons 13 jun
09:45-17:45 | Aarhus Universitet, The AIAS Auditorium, Building 1632, Høegh-Guldbergs Gade 6B, 8000 Aarhus C
AIAS Workshop: Nanomat@AU
Forefront methodologies and advances in nanomaterials characterization
tir 12 jun
13:15-15:00 | 1523-318, Institut for Fysik og Astronomi, Nu Munkegade 120
Kvalifikationseksamen: Nikolaj Roth (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Direct-Space Analysis of Structural and Magnetic Disorder in Crystals
tir 12 jun
13:00-15:00 | 1514-213, Aud I, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d. forsvar: Sven Kähler (vejleder: Jeppe Olsen)
Efficient Dynamic Correlation Methods For Compact Non-Orthogonal Multi-Reference Spaces Via Biorthonormal Orbitals Expansions
tir 12 jun
10:15-12:00 | 1523-318, Institut for Fysik og Astronomi, Nu Munkegade 120
Kvalifikationseksamen: Nils Lau Nyborg Broge (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Solvothermal Synthesis and Characterization of Functional Nanomaterials
man 11 jun
14:15-16:00 | 1523-318, Institut for Fysik og Astronomi, Nu Munkegade 120
Kvalifikationseksamen: Christian Zeuthen (vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Synthesis and Characterization of Low Thermal Conductivity Thermoelectric Materials
man 11 jun
13:00-15:00 | 1590-213, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Malene Selch Sønnichsen (vejleder: Frans Mulder)
Development of an NMR based platform for screening pocket specific interactions with human serum albumin

Viser resultater 1 til 15 ud af 750

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste