Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Videnskabeligt personale - Professor/Lektor/Adjunkt

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Bilde, Merete Professor bilde@chem.au.dk +4587156684 1513, 424
Birkedal, Henrik Lektor hbirkedal@chem.au.dk +4587156656
Birkedal, Victoria Lektor vicb@inano.au.dk +4587156727 1590, 240
Bremholm, Martin Lektor bremholm@chem.au.dk +4587155903 1512, 321
Christensen, Mogens Lektor mch@chem.au.dk +4587155339 1512, 318
Christiansen, Ove Professor ove@chem.au.dk +4551526145 1513, 430
Daasbjerg, Kim Professor kdaa@chem.au.dk +4523485249 1511, 420
Glasius, Marianne Lektor glasius@chem.au.dk +4587155923 1513, 421
Gothelf, Kurt Vesterager Professor kvg@chem.au.dk +4587156752 1590, 326
Iversen, Bo Brummerstedt Professor bo@chem.au.dk +4587155982 1512, 312
Jensen, Frank Lektor frj@chem.au.dk +4587155908 1510, 413
Jensen, Henrik Helligsø Lektor hhj@chem.au.dk +4524264475 1512, 426
Jensen, Torben René Professor MSO trj@chem.au.dk +4587155939 1512, 316
Jørgensen, Jens-Erik Lektor jenserik@chem.au.dk +4587155932 1512, 224
Jørgensen, Karl Anker Professor kaj@chem.au.dk +4526804960 1513, 521
Jørgensen, Mads Ry Vogel Forskningsadjunkt mads@chem.au.dk +4540582996 1512, 129
Jørgensen, Poul Professor emeritus pou@chem.au.dk +4522250347 1513, 418
Mulder, Frans Lektor fmulder@chem.au.dk +4587155889 1593, 221
Ogilby, Peter Remsen Professor progilby@chem.au.dk +4587155927 1511, 230
Olsen, Jeppe Professor jeppe@chem.au.dk +4523382435 1513, 432
Overgaard, Jacob Seniorforsker jacobo@chem.au.dk +4525881826 1512, 314
Pedersen, Jan Skov Professor jsp@chem.au.dk
Pedersen, Steen Uttrup Lektor sup@chem.au.dk +4587155953 1511, 422
Poulsen, Thomas Lektor thpou@chem.au.dk +4587155327 1512, 418
Schiøtt, Birgit Professor, Institutleder birgit@chem.au.dk +4529826882 1510, 416
Skibsted, Jørgen Lektor jskib@chem.au.dk +4587155946 1512, 222
Skrydstrup, Troels Professor ts@chem.au.dk +4587155968
Stapelfeldt, Henrik Professor, Vice-institutleder henriks@chem.au.dk +4587155974 1513, 431
Vosegaard, Thomas Professor tv@chem.au.dk +4587155929
Weidner, Tobias Lektor weidner@chem.au.dk +4593508509 1511, 224
Zelikin, Alexander N. Lektor zelikin@chem.au.dk +4587155906 1512, 421

Videnskabeligt personale - Videnskabelig assistent/Postdoc/Fellow

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Artiukhin, Denis Postdoc artiukhin@chem.au.dk 1513, 433
Berglund, Nils Anton Postdoc nab@chem.au.dk +4587155314 1510, 417
Bertolotti, Federica Postdoc fbertolotti@inano.au.dk +458715661 1593, 217
Bregnhøj, Mikkel Postdoc mibr@chem.au.dk +4587155324 1511, 229
Carmali, Sheiliza Postdoc scarmali@chem.au.dk 1511, 227
Chatterley, Adam Simon Postdoc aschatterley@chem.au.dk +4587155324 1513, 434
Coletta, Andrea Adjunkt andrea.coletta@chem.au.dk 1510, 417
Nielsen, Line Debois Frejlev debois@inano.au.dk
Dippel, Ann-Christin Projektforsker dippel@chem.au.dk
Elm, Jonas Postdoc jelm@chem.au.dk +4587156683 1513, 425
Færch Fischer, Karl Frederik Postdoc karl@chem.au.dk
Flores Canales, Jose Christian Postdoc jose@chem.au.dk
Fruergaard, Anne Sofie asfruergaard@chem.au.dk
Garbus, Pelle Gorm Videnskabelig assistent garbus@inano.au.dk
Golbek, Thaddeus Wayne Postdoc golbekt@chem.au.dk 1511, 225
Gouilleux, Boris Alban Postdoc bogo@inano.au.dk 1593, 217
Gudnason, Daniel Aron dg@inano.au.dk
Hammer, Niels Postdoc hammer@chem.au.dk 1513, 530
Hansen-Bruhn, Malthe Postdoc mhb@inano.au.dk 1590, 330
Hsu, Pin-chia Postdoc jenny.hsu@chem.au.dk
Hu, Xinming Adjunkt huxm@chem.au.dk
Izzo, Joseph Anthony Postdoc jaizzo@chem.au.dk
Jacobsen, Kristian Mark Postdoc kmj@chem.au.dk
Jakobsen, Josefine Hammer Videnskabelig assistent jhjakobsen@chem.au.dk
Jeanneau, Justin jeanneauj@inano.au.dk
Krause, Lennard Postdoc lkrause@chem.au.dk +4917664652825 1512, 217
Kristensen, Steffan Kvist Postdoc skk@inano.au.dk +4528154100
Kristoffersen, Emil Laust emillk@inano.au.dk
Liang, Hongqing lianghq@inano.au.dk
Liu, Han Postdoc liuhan@chem.au.dk
Liu, Yidong Postdoc 1513, 530
Lyngsø, Jeppe Postdoc j.l@inano.au.dk 1590, 245
Mannix, Dan Seniorforsker Dan.Mannix@esss.se
Marlton, Frederick Peter Postdoc fredm@inano.au.dk
McLeod, Dave Postdoc dmcleod@chem.au.dk
Mohr, Lisa-Marie
Mørch, Mathias Videnskabelig assistent mmorch@chem.au.dk
Nielsen, Dennis Ulsøe Postdoc dun@inano.au.dk +4587156761 1590, 348
Nielsen, Niels Christian Professor ncn@chem.au.dk +4587155913 1521, 216
Olesen, Morten Tobias Jarlstad morten.jarlstad@chem.au.dk 1511, 226
Pal, Sunirmal Postdoc spal@inano.au.dk 1511, 413
Rezayee, Nomaan Mohammed Postdoc nmr@chem.au.dk
Roeters, Steven Joop s.j.roeters@chem.au.dk
Sarkar, Manas Postdoc manas@chem.au.dk
Schmitz, Gunnar Alexander Postdoc gunnar.schmitz@chem.au.dk +4551239390 1513, 433
Schmüser-Steger, Lars schmueser@chem.au.dk
Shiri, Morteza mshiri@chem.au.dk
Smith, Anton Allen Abbotsford smith@chem.au.dk
Song, Lirong Postdoc lirongsong@chem.au.dk
Thiel, Andreas Munch Videnskabelig assistent andreasmt@chem.au.dk
Thomas, Reshmi reshmi@inano.au.dk
Thomas, Sajesh Pynadath Postdoc sajesh@inano.au.dk
Thøgersen, Lucy Kate Ladefoged Postdoc lucykate@biomed.au.dk +4553556814
Vijayan Pillai, Harikrishnan Postdoc hari@inano.au.dk 1512, 320
Walther, Raoul Postdoc walther@chem.au.dk 1511, 227
Wang, Kai Postdoc kaiwang@chem.au.dk 1513, 423
Westberg, Michael westberg@chem.au.dk
Zhang, Jiawei Postdoc jiaweizhang@chem.au.dk
Østergaard, Maja Videnskabelig assistent majaoester@chem.au.dk

Emeriti

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Britz, Dieter H. Lektor emeritus britz@chem.au.dk +4561302257 1510, 314
Jakobsen, Hans Jørgen Professor emeritus hja@chem.au.dk
Jensen, Svend Knak Lektor emeritus kemskj@chem.au.dk 1510, 314
Jørgensen, Poul Professor emeritus pou@chem.au.dk +4522250347 1513, 418
Larsen, Finn Krebs Professor emeritus kre@chem.au.dk 1510, 314
Linderberg, Jan Professor emeritus jan@chem.au.dk +4593508445 1510, 314
Lund, Henning Professor emeritus hlund@chem.au.dk +4593521931 1510, 314

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Bakharev, Oleg N. Akademisk medarbejder olegb@chem.au.dk +4587156702 1590, 138
Borup, Kasper Akademisk medarbejder kasperab@chem.au.dk +4593521018 1511, 328
Breitenbach, Thomas AC-medarbejder breitenbach@chem.au.dk +4522987186 1511, 232
Christensen, Joan Kai Laboratorietekniker jkc@chem.au.dk +4523382459 1513, 112
Christensen, Jonas Rask Indkøbs- og kemikaliekoordinator jc@chem.au.dk +4593522045 1513, 112
Conley, Lene Ph.d.- og studieadministrator lconley@chem.au.dk +4521133522 1511, 216
Dandanell, Jeanette Erhvervssproglig medarbejder jda@chem.au.dk +4593521106 1511, 219
Donslund, Bjarke Akademisk medarbejder donslund@chem.au.dk +4593521164 1590, 344
Godtliebsen, Ian Heide Akademisk medarbejder ian@chem.au.dk +4593508786 1513, 419
Hald, Peter Sikkerheds-leder ph@chem.au.dk +4529861970 1511, 324
Holme, Anita Teamleder holme@au.dk +4528992019 1513, 116
Iversen, Kåre Akademisk medarbejder kaare@phys.au.dk +4593508573 1523, 219
Jakobsen, Josefine Hammer Videnskabelig assistent jhjakobsen@chem.au.dk
Jensen, Mads Mørk Akademisk medarbejder madsmj@chem.au.dk +4593521168 1513, 434
Juhl, Dennis Wilkens NMR laboratory manager dwj@chem.au.dk +4587155372 1593, 227
Jørgensen, Mads Ry Vogel Forskningsadjunkt mads@chem.au.dk +4540582996 1512, 129
Kessler, Tommy Ole Forskningstekniker tommy.kessler@chem.au.dk +4540780278 1513, 130
Koch-Ketler, Anne Arnbjerg Laborant aaiv@chem.au.dk +4528992399 1513, 418
Kondrup, Jens Christian Glasblæser jck@chem.au.dk +4523345543 1513, 122
Kongsfelt, Iben Boutrup Akademisk medarbejder ibenbk@inano.au.dk +4593508941 1590, 134
Kristensen, Jeppe Laborant jk@chem.au.dk +4587156751 1590, 324
Larsen, Glen Sanitør glen09@au.dk +4528992008 1510
Lauridsen, Vibeke Henriette Akademisk medarbejder vibeke-lauridsen@chem.au.dk +4593521163 1511, 419
Madsen, Allan Facility Management medarbejder am3@au.dk +4528992015 1513, 114
Mamakhel, Mohammad Aref Hasen AC-TAP aref@chem.au.dk +4587155369 1511, 328
Mikkelsen, Jeppe Dalgaard Forskningstekniker jeppemikkelsen@chem.au.dk +4587155963 1513, 117
Møller Jørgensen, Aske Centermanager amj@inano.au.dk 1511, 329
Nielsen, Anders Bodholt Akademisk medarbejder abn@chem.au.dk +4526700026 1511, 232
Nielsen, Mads Kejser Elev madskejser@chem.au.dk 1513, 117
Nørby, Peter Akademisk medarbejder noerby@chem.au.dk +4593521126 1511, 328
Pedersen, Birgitte Lodberg Institut- og videnskabelig koordinator blp@chem.au.dk +4526185206 1511, 218
Pedersen, Carsten AC-TAP cape@chem.au.dk +4593508459 1590, 144
Pedersen, Erik Ejler Forskningstekniker erikejler@chem.au.dk +4551902577 1513, 117
Ramsay, Jacob Serup Sekretariatsleder jacob.ramsay@chem.au.dk +4593508485 1511, 218
Reardon, Hazel Akademisk medarbejder hazel@chem.au.dk +4560212369 1511, 329
Richter, Bo Akademisk medarbejder richter@chem.au.dk +4520745528 1511, 324
Sillesen, Eva Blok Kantineleder sillesen@chem.au.dk +4521624284 1510, 118
Skyum, Susan Hjort Sekretær susan.skyum@chem.au.dk +4587155345 1510, 211
Sommer, Marianne Erhvervssproglig medarbejder sommer@chem.au.dk +4521186393 1511, 216
Thøgersen, Jan Akademisk medarbejder thogersen@chem.au.dk +4587155928 1513, 419
Yin, Hao Forskningstekniker haoyin@chem.au.dk +4587155367 1511, 318

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Agergaard, Asger Holm Ph.d.-studerende aha@inano.au.dk 1511, 426
Ahlburg, Jakob Voldum Ph.d.-studerende jakob.ahlburg@inano.au.dk
Amdisen, Mads Blichfeldt Ph.d.-studerende mba@inano.au.dk 1512, 220
Andersen, Amanda Ph.d.-studerende amandaandersen@inano.au.dk +4587155867 1592, 128
Arlt, Jacqueline Ph.d.-studerende jar@chem.au.dk
Bakke, Mette Riis Ph.d.-studerende m.bakke@inano.au.dk +4587156753 1590, 328
Barløse, Casper Ph.d.-studerende clb@chem.au.dk
Beyer, Jonas Ph.d.-studerende jobe@chem.au.dk +4523451120
Blom, Jakob Ph.d.-studerende blom@chem.au.dk
Bondesgaard, Martin Ph.d.-studerende mbo@chem.au.dk
Broge, Nils Lau Nyborg Ph.d.-studerende nils@chem.au.dk
Buhl, Kristian Birk Ph.d.-studerende kbb@inano.au.dk
Chen, Yaqing Ph.d.-studerende ychen@inano.au.dk 1592, 128
Cherubini-Celli, Alessio Gæsteforsker acc@chem.au.dk 1513, 530
Christensen, Mikkel Hovden Ph.d.-studerende mc@inano.au.dk
Christiansen, Sigurd Ph.d.-studerende sigurd@chem.au.dk +4587156683 1513, 425
Collin, Hugo Gæste Ph.d.-studerende hugopc@inano.au.dk 1590, 346
Dalgaard, Kirstine Ph.d.-studerende kjd@inano.au.dk
Damgaard-Møller, Emil Ph.d.-studerende edm@chem.au.dk 1512, 217
Domino, Katrine Ph.d.-studerende domino@inano.au.dk +4587156762 1590, 350
Donslund, Aske Skyum Ph.d.-studerende skyum@inano.au.dk +4587156759 1590, 352
Ehrenreich-Petersen, Emma Møller Ph.d.-studerende emep@inano.au.dk
Frandsen, Martin Ph.d.-studerende martinf@inano.au.dk
Frederiksen, Frederik Thorning Ph.d.-studerende thorning@chem.au.dk
Frich, Camilla Kaas Ph.d.-studerende cfr@chem.au.dk
Gedde, Oliver Raae Ph.d.-studerende org@inano.au.dk 1590, 348
Gjørup, Frederik Holm Ph.d.-studerende fgjorup@chem.au.dk
Grinderslev, Jakob Ph.d.-studerende jakobg@inano.au.dk
Grønbech, Thomas Bjørn Egede Ph.d.-studerende bjorn@chem.au.dk
Hansen, Mads Bøttger Ph.d.-studerende mb.hansen@chem.au.dk +4551239390 1513, 433
Hansen, Rikke Asbæk Ph.d.-studerende rah@inano.au.dk 1590, 332
Hansen-Felby, Magnus Ph.d.-studerende mhf@chem.au.dk
Hassing-Hansen, Xenia Ph.d.-studerende xenia@chem.au.dk
Hjerrild, Per Ph.d.-studerende perh@chem.au.dk
Hoelscher, Jennifer Ph.d.-studerende j.hoelscher@inano.au.dk
Holm, Kristoffer Andreas Uhrenholt Ph.d.-studerende kristoffer@chem.au.dk
Hvid, Mathias Salomon Ph.d.-studerende mahvi@inano.au.dk +4587156738 1592, 216
Hübschmann, Bjarke Aleksander K Ph.d.-studerende bakh@chem.au.dk
Jakobsen, Joakim Bøgelund Ph.d.-studerende jbj@inano.au.dk 1590, 346
Jensen, Alexander Bernthz Ph.d.-studerende jensen@inano.au.dk
Jeppesen, Henrik Særkjær henriksj@inano.au.dk
Jessen, Nicolaj Ph.d.-studerende nj@chem.au.dk
Jørgensen, Danny Kaare Ph.d.-studerende kaare705@chem.au.dk
Jørgensen, Lasse Rabøl Ph.d.-studerende lasserj@chem.au.dk
Jørgensen, Mathias Ph.d.-studerende mathias.j@inano.au.dk
Keiding, Ulrik Ph.d.-studerende ubk@chem.au.dk
Kjølbye, Lisbeth Ravnkilde Ph.d.-studerende lrk@chem.au.dk
Klahn, Emil Andreasen Ph.d.-studerende eklahn@chem.au.dk
Klinting, Emil Lund Ph.d.-studerende elk@chem.au.dk +4551250810 1513, 426
Kronbo, Camilla Hjort Ph.d.-studerende kronbo@chem.au.dk 1512, 319
Lamhauge, Johannes Nygaard Ph.d.-studerende jnl@chem.au.dk
Li, Simin Ph.d.-studerende lism@inano.au.dk
Li, Yang Ph.d.-stipendiat yangli@chem.au.dk 1513, 529
Lopez Yepez, Junior Samuel Ph.d.-stipendiat junior@chem.au.dk 1182, 234
Lykke, Søren Ph.d.-studerende sorenlp@chem.au.dk +4587156163 1514, 325
Løvschall, Kaja Borup Ph.d.-studerende kbl@chem.au.dk
Madsen, Diana Ph.d.-studerende diana@chem.au.dk +4551250810 1513, 426
Madsen, Marlene Møller Ph.d.-studerende mmm@chem.au.dk
Madsen, Monica Rohde Ph.d.-studerende mm@inano.au.dk 1514, 325
Madsen, Niels Kristian Kjærgård Ph.d.-studerende nielskm@chem.au.dk
Marks, Melissa Jane Ph.d.-studerende mmarks@inano.au.dk 1590, 151
Mikkelsen, Jesper Hyldal Ph.d.-studerende jhm@inano.au.dk 1590, 348
Mogensen, Ditte Ph.d.-studerende dimo@chem.au.dk
Monge Marcet, Pere Ph.d.-studerende pmonge@chem.au.dk 1512, 225
Eikeland, Anna Ph.d.-studerende annazink@chem.au.dk
Mortensen, Henriette Ph.d.-studerende henriette@inano.au.dk
Kevy, Simone Munkholm Ph.d.-studerende simone@chem.au.dk 1512, 319
Märcher, Anders Ph.d.-studerende am@inano.au.dk
Nguyen, Thuy Jane Dinh Ph.d.-studerende thjn@inano.au.dk +4587156754 1590, 330
Nielsen, Ida Gjerlevsen Ph.d.-studerende idani@chem.au.dk
Nielsen, Nanna Louise Ph.d.-studerende nln@inano.au.dk
Nielsen, Stefan Ph.d.-studerende stefan-urth@inano.au.dk
Nijenhuis, Minke Anne Door Ph.d.-studerende m.a.d.nijenhuis@inano.au.dk 1590, 330
Nyvang, Andreas Ph.d.-studerende nyvang@chem.au.dk
Ottesen, Martin Ph.d.-studerende mao@inano.au.dk
Ottosen, Rasmus Nørbøge Ph.d.-studerende rno@chem.au.dk
Palle, Jonas jonaspalle@inano.au.dk 1592, 128
Pedersen, Camilla Worre Ph.d.-studerende cwp@inano.au.dk 1590, 247
Pedersen, Samuel Kjærsgaard Ph.d.-studerende skp@inano.au.dk
Pedersen, Simon Steffen Ph.d.-studerende ssp@inano.au.dk +4587156759 1590, 352
Poier, Pier Paolo Ph.d.-studerende pier@chem.au.dk
Rasmussen, Helena Østergaard Ph.d.-studerende helena@inano.au.dk 1590, 245
Rasmussen, Mette Heidemann Ph.d.-studerende heidemann@chem.au.dk
Ravn, Anne Katrine Ph.d.-studerende akr@inano.au.dk +4587156762 1590, 350
Roelsgaard, Martin Ph.d.-studerende m.roelsgaard@chem.au.dk
Roth, Nikolaj Ph.d.-studerende nikolajroth@chem.au.dk 1512, 217
Rønne, Magnus Haugaard Ph.d.-studerende mhr@inano.au.dk +4587156763 1590, 346
Sandahl, Alexander Frederik Ph.d.-studerende asandahl@inano.au.dk +4587156749 1590, 322
Sandemann, Jonas Ruby Ph.d.-studerende jonas@inano.au.dk 1512, 319
Santorelli Villamizar, Angel E Ph.d.-studerende angel.e.santorelli@inano.au.dk 1590, 322
Schouder, Constant Alexandre Ph.d.-studerende constantschouder@phys.au.dk
Shyam, Priyank Ph.d.-studerende priyank@inano.au.dk
Skaanning, Mads Koch Ph.d.-studerende mskaanning@inano.au.dk 1590, 332
Sommer, Sanna Ph.d.-studerende sanna@chem.au.dk
Sommerfeldt, Andreas Ph.d.-studerende as@inano.au.dk
Svane, Bjarke Ph.d.-studerende bsvane@chem.au.dk
Svenningsen, Esben Bjerregaard Ph.d.-studerende ebs@chem.au.dk
Søndergaard, Siri siri08@chem.au.dk
Søndergaard-Pedersen, Frederik M Ph.d.-studerende frederik@chem.au.dk
Sønnichsen, Malene Ph.d.-studerende maleness@inano.au.dk
Tang, Hao Ph.d.-studerende hao@inano.au.dk
Thomsen, Ditte Ph.d.-studerende ditte.th@chem.au.dk
Thorup, Peter Skjøtt Ph.d.-studerende pst@inano.au.dk
Thøgersen, Mathias Kirk Ph.d.-studerende mathiast@chem.au.dk
Tobiesen, Henriette Natorp Ph.d.-studerende hnt@chem.au.dk
Tolborg, Kasper Ph.d.-studerende tolborg@chem.au.dk
Trinderup, Helle Himmelstrup Ph.d.-studerende htrinderup@chem.au.dk
Tvilum, Anne Selch Ph.d.-studerende tvilum@chem.au.dk
Vinas Munoz, Albert Ph.d.-studerende avinas@chem.au.dk
Wittig, Nina Kølln Ph.d.-studerende nkw@inano.au.dk +4587156657 1592, 130
Wørmer, Gustav Julius Ph.d.-studerende gw@chem.au.dk
Yang, Sheng-Yu Ph.d.-studerende syyang@inano.au.dk
Youssef, Sarah Youssef Eilleia K Ph.d.-studerende seilleia@inano.au.dk 1590, 328
Yu, Jinlong Ph.d.-studerende jlyu@inano.au.dk
Zeppelin, Talia Ph.d.-studerende taliazeppelin@chem.au.dk
Zeuthen, Christian Moeslund Ph.d.-studerende zeuthen@chem.au.dk