Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementer

Kommende arrangementer

tor 13 aug
13:15-15:15 | 1593-012, iNANO Auditorium, Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO), Aarhus University, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Jonas Palle (Vejleder: Henrik Birkedal)
Imaging Bone Nanostructure
fre 28 aug
00:00-00:00 |
Kvalifikationseksamen: Jesper Hyldal Mikkelsen (Vejleder: Troels Skrydstrup)
New Acylation Technologies for Selective Protein and Peptide Modification
fre 28 aug
10:30-12:30 |
Kvalifikationseksamen: Simon Steffen Pedersen (Vejleder: Troels Skrydstrup)
Development of Novel Carbon Isotope Labeling Strategies with Carbon Monoxide and Nickel Pincer Complexes

Afholdte arrangementer

ons 12 aug
13:00-15:00 | 1593-012, iNANO Auditorium, Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO), Aarhus University, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Helena Østergaard Rasmussen (Vejleder: Jan Skov Pedersen)
Investigating protein - lipid interactions for globular and amyloidogenic proteins
ons 05 aug
13:15-15:15 | Aud VI (1510-213), Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Martin Ottesen (Vejleder: Martin Bremholm)
The Wonderful World of Perovskites
man 06 jul
13:00-15:00 | 1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Albert Vinas Munoz (Vejleder: Henrik Stapelfeldt)
Electron Transfer at 0.37 K Chemical Reactivity in Helium Nanodroplets
man 29 jun
13:15-15:15 | Online/1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Esben Bjerregaard Svenningsen (Vejleder: Thomas B. Poulsen)
Establishing the Cell Painting assay and Studying the mechanism of action of MT-21
fre 26 jun
13:15-15:15 | 1514-213, Auditorium I, Institut for Kemi, Aarhus Universitet, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d.-forsvar: Jakob Bæk Grinderslev (Vejleder: Torben R. Jensen)
Komplekse hydrider til hydrogenopbevaring og fast-stof batterier
ons 24 jun
10:00-12:00 | 1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Rebekka Koch (Vejleder: Birgit Schiøtt)
Computational study of the dimerization of the 5-HT2A and 5-HT2C receptors
ons 24 jun
10:00-12:00 | 1514-213, Aud I, Institut for kemi, Aarhus Universitet, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Ph.d.-forsvar: Talia Zeppelin (Vejleder: Birgit Schiøtt)
Computationel microscopi af monoamine transporter proteinerne i hjernen
tir 23 jun
11:15-13:00 | 1511-312, Institut for kemi, Aarhus Universitet, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Josephine Holm Berg (Vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Synthesis and characterization of chalcogenide olivines
tir 23 jun
10:00-12:00 | 1514-115, AUD III, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Kasper Busk Pedersen (Vejleder: Birgit Schiøtt)
Probing molecular properties of alpha-synuclein using recently developed force fields
man 22 jun
13:15-15:00 | Aarhus University
Kvalifikationseksamen: Emma Møller Ehrenreich-Petersen (Vejleder: Martin Bremholm)
High pressure investigation of multiple inorganic compounds
fre 19 jun
13:15-15:15 | 1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Marie Norre (Vejleder: Jacob Overgaard)
High-Pressure Study of Dysprosium Single Molecule Magnet
tor 18 jun
15:00-17:00 | Online
Ph.d.-forsvar: Pere Monge Marcet (Vejleder: Alexander N. Zelikin)
Syntetiske kunstige receptorer – signalering på tværs af membraner
tor 18 jun
14:15-16:15 | 1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Rune Lauridsen (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Asymmetric Organocatalysis: Development and Investigations of Higher Order Cycloaddition Reactions
tor 18 jun
10:30-12:30 | 1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Matilde Rusbjerg (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Oxidative Umpolung Strategy for alpha-Amination of Aldehydes
tor 18 jun
08:00-10:00 | 1510-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Nisanhi Sivasothirajah (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Enantioselective 1,3-Dipolar [6+4] Cycloaddition of Pyrylium Ions and Fulvenes towards Cyclooctanoids
tir 16 jun
13:00-15:00 | Online
Kvalifikationseksamen: Frederik Thorning Frederiksen (Vejleder: Peter Remsen Ogilby)
Perturbed and Activated Decay: A New Kinetic Model for Singlet Oxygen Deactivation
fre 12 jun
13:00-15:00 | Online
Kvalifikationseksamen: Jonas Beyer (Vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
On combining powder X-ray diffraction and pair distribution function analysis
ons 10 jun
10:00-12:00 | Online
Kvalifikationseksamen: Anne Selch Tvilum (Vejleder: Alexander N. Zelikin)
Progress report
tir 02 jun
14:00-16:00 | Afholdes online
Kvalifikationseksamen: Helle Himmelstrup Trinderup (vejleder: Henrik Helligsø Jensen)
Investigations of NIS/TfOH-activated Glycosylation Reactions and towards the Synthesis of a Human Milk Oligosaccharide
tir 02 jun
10:15-12:15 | Online
Ph.d.-forsvar: Thorbjørn B. Nielsen (Vejleder: Kurt V. Gothelf)
Obtaining Protein Conjugates Through Various Guiding Modalities
fre 29 maj
13:00-15:00 | Afholdes online
Ph.d.-forsvar: Malene Selch Sønnichsen (Vejleder: Frans Mulder)
Udvikling af et Site-Specifikt Albumin-bindings Assay
ons 27 maj
13:00-15:00 | Afholdes online. For at modtage et link til begivenheden, send venligst en e-mail til henriks@chem.au.dk
Ph.d.-forsvar: Jacqueline Arlt (vejleder: Henrik Stapelfeldt)
Molecular frame photoelectron angular distributions from resonant two-photon ionization of molecules in gas phase and in helium nanodroplets
tir 19 maj
14:15-16:15 | Afholdes online
Ph.d.-forsvar: Jane Dinh Nguyen (Vejleder: Kurt V. Gothelf)
Exploring the Potential of Modified Oligonucleotides
tir 19 maj
14:15-15:15 | Afholdes online - se zoomlink
Studenterkollokvium foredrag: Rasmus Dahlgaard (Vejleder: Nina Lock)
Polymeric materials for supercapacitor applications
fre 24 apr
13:15-16:00 | Afholdes online
Ph.d.-forsvar: Hao Tang (vejleder: Mogens Christensen)
Improving Magnetic Performance of Sm-Co Magnets through Nano-Structuring -Inorganic Chemical Synthesis
tor 23 apr
14:15-16:15 | Will be held online
Kvalifikationseksamen: Angel Eduardo Santorelli Villamizar (Vejleder: Kurt Gothelf)
Synthesis of Light-Mediated Molecular Actuators for Dynamic DNA
man 20 apr
15:15-17:15 | Afholdes online
Ph.d.-forsvar: Jakob Voldum Ahlburg (Vejleder: Mogens Christensen)
Realising Sample Environments for X-ray and Neutron Powder Diffraction – Demonstrated through In Situ Studies of Magnetic Ferrites
fre 17 apr
13:00-16:00 | Forsvaret afholdes online
Ph.d.-forsvar: Danny Kaare Bech Jørgensen (vejleder: Karl Anker Jørgensen
Asymmetrisk Organokatalyse – Syntese af Molekyler med Central og Aksial Kiralitet
fre 27 mar
13:15-15:15 | Aarhus Universitet, 8000 Aarhus C
Closed doors due to corona: PhD forsvar: Katrine Domino (Vejleder: Troels Skrydstrup)
man 09 mar
13:00-15:00 | 1511-312, Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Ditte Mogensen (Vejleder: Peter Ogilby)
Controlled Production of Singlet Oxygen in Single Mammalian Cells
fre 06 mar
13:15-15:15 | 1593-012, iNANO Auditorium, iNANO, Aarhus University, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C.
Kvalifikationseksamen: Joakim Bøgelund Jakobsen (Vejleder: Troels Skrydstrup)
tir 03 mar
15:30-17:30 | 1593-012, Aud, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Simin Li (Vejleder: Kim Daasbjerg)
Generation of Single-Atom Catalysts in Nitrogenated Carbon for Heterogeneous CO2 Electroreduction
fre 28 feb
13:15-15:15 | 1593-012, Aud, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Yaqing Chen (Vejleder: Henrik Birkedal)
Mussel-inspired Adhesives
fre 21 feb
13:15-15:30 | 1514-213, Aud I, Dept. of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Magnus Haugaard Rønne (Vejleder: Kim Daasbjerg)
Carbon Dioxide Reduction with Molecular Electrocatalysts
fre 31 jan
13:15-15:30 | 1593-012, Aud. iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Mathias Salomon Hvid (Vejleder: Nina Lock)
Two-dimensional Materials as Heterogeneous Photocatalysts
fre 31 jan
13:00-15:30 | 1514-213, Aud I, Dept. of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Martin Roelsgaard (Vejleder: Bo Brummerstedt)
Watching Ultrathin Films Grow at Atomic Scale
tor 30 jan
10:15-11:00 | Change of venue: iNANO AUD (1593-012), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Invited talk: Chemical dynamics with ultrashort optical and X-ray pulses
Speaker: Majed Chergui, Professor at EPFL in Switzerland (Vært: Victoria Birkedal)
man 27 jan
15:15-17:15 | 1514-115, Aud III, Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Nicolaj Inunnguaq Jessen (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Aminocatalyzed Reactions of Extensively Conjugated π-Systems
man 27 jan
13:15-15:15 | 1593-012, Aud, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Samuel Kjærsgaard Pedersen (Vejleder: Troels Skrydstup)
Two-Chamber Setup For Rh-Catalyzed Hydroformylation - Using Solid Main Element Precursors To Generate Syngas
fre 24 jan
11:00-18:00 | Aud I (1514-213), Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
16th Aarhus Winter Meeting - Trends in Modern Chemistry
fre 17 jan
12:00-14:00 | 1514-213, Aud I, Department of Chemistry, Langelandsgade, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Ida Gjerlevsen Nielsen (Vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Group 13 metal oxides Precursor structures, formation and transformations during solvothermal synthesis
tor 16 jan
10:00-11:30 | 1510-410, Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Lecture: Collision-induced optical transitions of the oxygen molecule as studied by highly sensitive absorption spectroscopy
Speaker: Professor Wataru Kashihara, Aoyama Gakuin University (Host: Peter R. Ogilby)
tor 09 jan
13:15-15:30 | 1514-213, Aud I, Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus
PhD forsvar: Martin Bondesgaard (Vejleder: Bo Brummerstedt Iversen)
Investigation of by-product formation in organic solvents under solvothermal conditions as starting point for designing new synthesis routes for inorganic materials
ons 08 jan
13:15-15:30 | 1593-012, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Mikkel Hovden Christensen (Vejleder: Birgit Schiøtt)
Computational studies of the membrane interactions of the islet amyloid polypeptide
ons 11 dec
14:00-15:00 | 1514-213, Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Foredrag: ”Synthesis of novel building blocks using new innovative starting materials from Merck and partners”
Foredragsholder: Mikael Friberg, Sigma-Aldrich repræsentant (Vært: Troels Skrydstrup)
ons 11 dec
10:15-12:30 | 1514-213, Aud I, Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Stefan Urth Nielsen (Vejleder: Kim Daasbjerg/Steen Uttrup Pedersen)
Industrial Application of Polymer Brush Nano-Coatings
tir 10 dec
10:30-11:00 | 1532-116, Aarhus University, Auditorium G1, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Guest lecture: Joint Double-Seminar Bioscience and Bioengineering
By Professor Lone Gram. Merging Microbial Ecology and Math. By Associate Professor Mikael Lenz Strube
tor 05 dec
13:00-15:30 | 1532-122, Aud G2, Department of Mathematics, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Per Hjerrild (Vejleder: Thomas B. Poulsen)
Natural product inspired synthesis of anti-cancer compounds
tor 05 dec
10:15-11:30 | (1514-213) Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Aud. I, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Lecture: ‘Redox-active carbenes: programmable chiral carbon-atom precursors’
Speaker: Abraham Mendoza, Stockholm University (Host: Thomas Poulsen)
fre 29 nov
13:15-15:30 | 1514-213, Aud I, Department of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Mathias Jørgensen (Vejleder: Torben R. Jensen)
Complex hydrides as energy storage materials
fre 22 nov
14:00-16:00 | Aud-G2 (1532-122), Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Specialeforsvar: Andreas D. Nielsen (Vejleder Thomas B. Poulsen)
Titel: Synthesis and biological evaluation of highly strained electrophilic fragments
fre 22 nov
13:15-15:15 | 1514-110, Aud II, Department of Chemistry, Langelandsgade, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Priyank Shyam (Vejleder: Mogens Christensen)
Optimization of ferrite-based exchange-spring magnets
fre 22 nov
09:00-16:00 | Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kemilærerforeningens Årskursus (vært: Marianne Glasius)
fre 22 nov
08:15-13:15 | iNANO Auditorium (1593-012), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C followed by lunch at the Chemistry Canteen
iMAT Student and Postdoc Seminar Meeting
tor 21 nov
09:00-17:00 | Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kemilærerforeningens Årskursus (vært: Marianne Glasius)
man 18 nov
10:00-12:30 | 1110-223, BiRC, C.F. Møllers Allé 8, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Junior Samuel López-Yépez (Vejleder: Henrik Stapelfeldt)
Decisions and their neural representations in habitats with relative diminishing returns
fre 15 nov
14:15-15:15 | 1514-213, AUD 1, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Specialeeksamen: Laura Wollesen (Vejleder: Martin Bremholm)
Temperature and pressure studies of doped and pristine Bi2Se3
tir 12 nov
14:15-15:15 | 1532-122 (G2), Aarhus Universitet, Institut for Matematik, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C
Guest lecture: Using Big Data to Facilitate the Search for Novel Antiinfectives
Speaker: Professor Nadine Ziemert, University of Tuebingen, Germany
tir 12 nov
09:15-16:45 | Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Brainnovation Day: Nanomedicin
Temadag om nanomedicin, hvor virksomheder og forskere mødes og diskuterer faglige problemstillinger.
tor 07 nov
13:00-15:30 | 1514-213, AUD 1, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Emil Lund Klinting (Vejleder: Ove Christiansen)
Efficient Construction of the Hamilton Operator for Nuclear Motion
ons 06 nov
13:15-15:15 | 1593-012, iNANO Auditorium, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, Aarhus Universitet
PhD forsvar: Amanda Andersen (Vejleder: Henrik Birkedal)
Metal Ions for Modulation and Direction of Supramolecular Structures in Protein‐ and Protein-inspired Materials
ons 06 nov
13:15-14:15 | 1513-435, Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Talk: “Humans, Microbiomes, and Air Quality”
Assist. Prof. Pawel Misztal from University of Texas at Austin (Host: Marianne Glasius)
man 04 nov
14:15-15:00 | 1513-435, Aarhus Universitet, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Seminar: Exploring the surface properties of aqueous organic aerosol
Speaker: Lin Du, Shandong University (Host: Merete Bilde)
tor 31 okt
13:15-15:15 | 1514-213, Aud 1, Department of Chemistry, Langelandsgade 140 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Diana Madsen (Vejleder: Ove Christiansen)
Vibrationelle og Vibroniske Spektre – Metode udvikling, Beregninger og Analyse
tor 31 okt
13:00-15:00 | 1632-201, AIAS Aud., Høegh-Guldbergsgade 6B, 8000 Aarhus C
PhD forsvar: Jakob Blom (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Organokatalyseret Dynamisk Resolution - Asymmetrisk Syntese med Kirale Startmaterialer
tor 31 okt
11:15-12:00 | 1590-213, Aarhus Universitet, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Specialized iNANO Lecture: Moving in Circles: Dynamics of processivity clamp proteins
Penny Beuning, Chemistry and Chemical Biology, Northwestern University, Boston, USA (Host: Victoria Birkedal)
ons 30 okt
15:15-17:15 | 1514-213, Aud I, Department of Chemistry, Langelandsgade, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Casper Larsen Barløse (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Organocatalytic Strategies for Chiral Quaternary Centers
tir 29 okt
14:15-15:15 | 1593-012, Aarhus Universitet, iNANO AUD, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Guest lecture: Scientific and economic challenges in the discovery and development of new antibiotics
Speaker: PhD Stefano Donadio, CEO and founder of Naicons
fre 25 okt
13:15-15:15 | 1525-626, Institut for Fysik og Astronomi, Ny Munkegade 120, 8000 Aarhus C
Ph.d.-forsvar: Constant A. Schouder (Vejleder: Henrik Stapelfeldt)
Laser-induced Alignment and Structure Determination of Molecular Dimers embedded in Helium Nanodroplets
tor 24 okt
15:20-16:10 | 1520-737, Sky Lounge, Dept. of Physics and Astronomy, Ny Munkegade 120, 8000 Aarhus C
Seminar Talk: Spatiotemporal dynamics of the nuclear wave-packets molecules in strong laser fields
Speaker: Jian Wu, East China Normal University Shanghai, China (Host: Henrik Stapelfeldt)
tor 24 okt
14:15-15:05 | 1520-737, Sky Lounge, Dept. of Physics and Astronomy, Ny Munkegade 120, 8000 Aarhus C
Seminar Talk: Imaging molecule with coincidence spectroscopy
Speaker: Reinhard Dörner, Goethe-Universität Frankfurt am Main, Germany (Host: Henrik Stapelfeldt)
tor 17 okt
08:30-16:15 | 1525-626, Institut for Fysik og Astronomi, Ny Munkegade 120, 8000 Aarhus C
HyFlexFuel M25 Project Meeting & 3rd General Assembly (Vært: Marianne Glasius)
man 14 okt
09:00-17:00 | Aud VI (1510-213), Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
HyFlexFuel Summer School: Hydrothermal liquefaction of biomass (Vært: Marianne Glasius)
ons 02 okt
13:15-15:15 | Bygning 1593, lokale 012, Auditoriet, iNANO, Aarhus Universitet
PhD-forsvar: Essi Taipaleenmäki (Vejleder: Brigitte Städler)
Mucopenetrating and Mucoadhesive Formulations for the Oral Delivery of Satiety-Enhancing Ingredients
fre 27 sep
13:15-15:15 | Institut for Kemi, Aarhus Universitet, lokale: Auditorium I (1514-213)
Ph.d.-forsvar: Søren Lykke Pedersen (Vejleder: Alexander N. Zelikin)
Stimuli responsive materials - On-demand degradation by magnetic and near infrared light stimuli
fre 27 sep
10:15-11:00 | iNANO AUD (1593-012), Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
iNANO Specialized Lecture: Click composites as adhesives fixators toward brighter health care solutions of bone fractures and dental restorations
Speaker: Michael Malkoch, Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden (Host: Alexander Zelikin)
ons 25 sep
13:15-16:00 | 1593-012, iNANO Auditorium, Interdisciplinary Nanoscience Center, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
PhD-forsvar: Marlene Møller Madsen (Vejleder: Frank Jensen)
Pieces of the Puzzle: The Primary Photolysis of Carboxylates and Amino Acids
man 23 sep
13:15-14:00 | 1590-213, Aarhus Universitet, iNANO, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Specialized iNANO Lecture: Structure from disorder – Understanding mineralization and its pathways by multimodal imaging
Speaker: Dr. Tilman Grünewald, CNRS - Institut Fresnel, Marseille, France
fre 20 sep
13:30-17:00 | 1514-213, AUD VI, Institut for Kemi, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus N
Student & Research Group Matchmaking Event 2019
fre 30 aug
13:15-15:15 | 1514-213 Aud I, Dept. of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Kirstine Junker Dalgaard (Vejleder: Martin Bremholm)
Electronic Properties and Structure of Chalcogenides
man 26 aug
13:15-15:15 | 1110-223, Bioinformatics Research Centre, Aarhus University, C.F. Møllers Allé 8, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Henriette Natorp Tobiesen (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Exploring asymmetric, oxidative organocatalysis for stereoselective bioconjugation
man 26 aug
10:15-12:15 | 1110-223, Bioinformatics Research Centre, Aarhus Universitet, C.F. Møllers Allé 8, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Mathias Kirk Thøgersen (Vejleder: Karl Anker Jørgensen)
Expanding the Frontiers of Higher-Order Cycloadditions by Enantioselective Organocatalysis
man 12 aug
13:15-15:15 | 1510-213 Aud VI, Dept. of Chemistry, Langelandsgade 140, 8000 Aarhus C
Kvalifikationseksamen: Lisbeth Ravnkilde Kjølbye (Vejleder: Birgit Schiøtt)
Molecular Dynamics Simulations of Nanodiscs and the Glucagon Receptor